-A A +A

Jste zde

Bolest při nedostatečné lubrikaci při pohlavním styku

Bolest při nedostatečné lubrikaci při pohlavním styku

Pokračování článků "Bolest při sexu a po něm - dyspareunie" a "Proč je přirozená lubrikace ženy lepší než umělá".

Problém nedostatečné lubrikace při pohlavním styku nejčastěji souvisí s nedostatečnou přípravou ženy na milování, tedy především s krátkou milostnou předehrou. Může však souviset i s problémem vaginální suchosti, který postihuje řadu žen především v a po období menopauzy.

Nedostatečné přirozené vzrušení nebo jeho absence před pohlavním stykem nemůže zajistit ani k dostatečnou přirozenou lubrikaci (zvlhčení) pochvy. Některé ženy ani při silném vzrušení dostatečnou lubrikaci nemají a tak jejich pohlavní orgány nejsou pro penetraci vhodně připravené. Nedostatek vaginálního sekretu (vaginální suchost) pak způsobí při penetraci větší tření penisu o sliznice velkých a malých pysků, klitorisu a nakonec i pochvy. Toto tření může být velmi intenzivní a může způsobit nepříjemné pocity, až bolest. Zabránit tomuto stavu je možné relativně snadno a to použitím lubrikačních prostředků. Je jich celá řada a mají velmi dobré třecí vlastnosti. Samozřejmě je nutné požívat výhradně zdravotně nezávadné a bezpečné. Jen připomínám, že při použití prezervativu není možné používat olejové lubrikanty.

Oděrky a mikrozranění

Nedostatečná lubrikace při stimulaci pochvy, klitorisu nebo stydkých pysků u žen a penisu u mužů často vede ke vzniku oděrek, maličkých ranek, odřenin. Podobně nepříjemné jsou někdy i následky po pořezání nebo odření sliznice o zuby.

Ke vniku mikrozranění sliznic nemusí dojít ani tak v souvislosti s intenzitou milování, jako spíše s délkou milování. Při delším milování začne vysychat přirozený lubrikant, ale i lubrikační krémy na bázi vody. Muž ani žena to při intenzivním vzrušení díky snížené vnímavosti bolesti tak moc nevnímají, ale penis se pomaličku, ale jistě začne v pochvě "zadírat". Když tento stav trvá moc dlouho, začne se sliznice ženiny vulvy a pochvy a to se projeví mikrooděrkami.

Podobně u muže se při dlouhé souloži nedostatečná lubrikace a dlouhodobá zátěž třením projeví oděrkami na žaludu penisu a většinou i na předkožce. Lubrikanty a lubrikační gely mohou pomoci, lubrikant je však potřeba doplňovat. Pokud je na bázi vody stačí je občas hydratovat přidáním kapky vody. Podobně je tomu při stimulaci vulvy prsty - "prstění". Z hlediska lubrikace je relativně nejbezpečnější stimulace ústy, neboť sliny působí jako dokonalý zvlhčující prostředek. U orálního sexu je samozřejmě potřeba zvýšené opatrnosti na poranění od zubů nebo podráždění kůže od nedokonale oholených vousů!

Žena a hormonální změny

Nedostatečná přirozená lubrikace ženy může mít příčinu v hormonálních změnách nebo hormonální dysbalanci organismu. Častou příčinou těchto změn jsou opakované záněty pochvy, které mohou nastat i po menopauze nebo při kojení, kdy hladina estrogenů je nízká. Nedostateční lubrikace vzniklá z těchto důvodů má stejné následky, jako nedostatečné vzrušení. Absence lubrikace nebo nedostatečná lubrikace vede k nepříjemným pocitům, bolesti a mikro zraněním sliznice pochvy nebo stydkých pysků. To samozřejmě zpětně působí na snížení vzrušení, případně úplnou ztrátu vzrušení.

Nedostatečnou lubrikaci, případně vysušení sliznice pochvy může zapříčinit i nevhodná antikoncepce. Některé ženy mají problémy s dostatečnou lubrikací při používání hormonální antikoncepce. Některé antikoncepční přípravky a antihistaminika, se kterými se tělo ženy nějakým způsobem nedokáže vyrovnat, mohou být zdrojem těchto přechodných problémů. Nabízí se řešení prostě hormonální antikoncepci zaměnit za jinou. Změna antikoncepce pak problémy většinou v krátkém čase vyřeší a ty pak samy brzy odezní. V takovýchto případech je určitě rozumné řešit další změny nebo úpravy antikoncepce ve spolupráci s gynekologem. Mnoho žen však raději zvolí lubrikanty...

Dlouhou milostnou předehrou rozhodně nic nepokazíte...

 

Štítky
​Nedostatečná lubrikace, nedostatečné zvlhnutí, lubrikanty, lubrikační gely, lubrikační krémy.

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)