Jste zde

Celková manuální lymfodrenáž části těla

Celková manuální lymfodrenáž

části těla

Jak lymfatická masáž (lymfodrenáž) probíhá?

Lidé v západním světě jsou zvyklí vše brát rychle a netrpělivě. U lymfatických masáží však není možné masáž zkrátit bez oslabení jejich účinků. Lymfomasáž (lymfodrenáž)se provádí plošnými kruhovitými a spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí a malým tlakem. Takto metoda je propracována pro celé tělo. Provádí se bez použití olejů a masážních prostředků. Hodinová lymfomasáž je vhodná jen jako částečná, nebo udržovací. Během krátké masáže není masérem možné stimulovat lymfatické cesty v celém těle, ani rozvést nahromaděnou lymfu v lymfatických cestách končetin, nebo v trupu. Lymfatický otok se tedy pouze částečně uvolní, případně přesune na jiné místo v těle. Proto je maximálně vhodné a prakticky nutné jako prvotní absolvovat vždy kompletní masážní proceduru. Doba kompletní lymfatické masáže celého těla je dvě hodiny, někdy i více.

Jednorázová lymfatická masáž (lymfodrenáž), se naprosto míjí s požadovaným účinkem a nenaplní Vaše očekávání.

Manuální lymfatická masáž začíná vždy uvolněním lymfatických cest hlavy, krku a horní části hrudníku. Tato úvodní část je vždy společná pro lymfatickou masáž horní i dolní poloviny těla, ale je nutné ji provádět i při celkové lymfatické masáži těla. Manuální lymfodrenáž je vhodný a příjemný způsob jak začít s celkovou detoxikací těla. 

Po úvodní část je možné přejít i na dílčí lymfatické masáže při pocitu otoku konkretních částí těla. Při těchto masážích je možné zaměřit se individuálně na příslušnou problémovou část těla a doba masáže může být jednu hodinu. Lymfatickou masáž je vhodné provádět minimálně v šesti cyklech.

 

Manuální lymfodrenáže prováděné lokálně:

manuální lymfatická masáž hlavy a obličeje
- zmírňuje otoky v obličeji
- pomáhá, snižuje, případně odstraňuje bolesti hlavy, je vhodná proti migrénám.
- v mnoha případech pomáhá při chronické rýmě
- má výrazný kosmetický efekt - pročišťuje pleť a zmenšuje otoky ve tváři a v oblasti očí.

manuální lymfatická masáž horní poloviny těla
- zmírňuje celulitidu a otoky na rukou
- podporuje zlepšení vzhledu kůže krku a dekoltu
- odstraňuje lymfatické otoky v podpaží
- její velmi jemná forma je vhodná i pro těhotné a kojící ženy, kdy podporuje kojení.

lymfatická masáž zad
- zmírňuje problémy s bederní páteří
- pomáhá léčit akné
- v jemné podobě podporuje i hojení ran

lymfatická masáž dolní poloviny těla
- je ideální ke snížení celulity a k úbytku objemu stehen a hýždí
- zlepšuje pocit studených a těžkých nohou
- odstraňuje otoky dolních končetin a je prevencí proti jejich vzniku
- je prevencí vzniku křečových žil a zlepšuje jejich stav
- přispívá ke zmírnění celulitidy a k úbytku objemu stehen a hýždí
- přináší úlevu po úrazech a operacích dolních končetin
- podporuje otěhotnění

V den lymfatické masáže je nutné se vyvarovat fyzické i psychické zátěže, nepožívat alkohol, omezit kávu a také maso, aby se vytvořila rezerva pro funkci ledvin pro odbourávání uvolněných odpadních látek a solí. V průběhu každé lymfatické masáže Vám budou v relaxačním centru podávány nápoje a bylinné čaje, které podpoří očistu organismu. Po masáži si podle Vašeho uvážení můžete odpočinou na relaxačním lehátku, nebo v relaxační místnosti v čajovně.

Po ruční lymfatické masáži může nastat reakce organizmu v podobě:
- zvýšené únavy nebo naopak aktivity
- pocitu sucha v ústech
- bolestech hlavy
- častého močení (odvod škodlivin vyloučených cestou ledvin)
- prodloužení a zintenzivnění menstruace u žen

Lymfatické masáže se nesmí provádět:
- u lidí s diagnózou RAKOVINA
- na končetinách s křečovými žilami
- při zánětu žil a trombóze

TROCHA TEORIE:

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému člověka. Je to vlastně "přirozený odpadní systém" v lidském organismu, který odstraňuje jedovaté odpady, které vznikají při funkci organismu, nebo do něj vnikají z vnějšího, ekologicky zatíženého prostředí vzduchem a potravinami.

Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, je však mnohonásobně jemnější. Jeho součástí jsou lymfatické cesty, mízní uzliny a z funkce vnitřních orgánů, hlavně střevo a slezina.

Je-li organismus přetížen, toxické látky se v něm hromadí. Pokud lymfatický systém dobře nefunguje, dochází v podkoží k hromadění vody, tuku a odpadních látek. Zátížení lymfatického systému se většinou nejprve projevuje nenápadnou únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, lítek, stehen a nakonec i otoky v břišní krajině. Tyto příznaky jsou často přisuzovany otylosti a sklonu k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému. Odpadní látky se ukládají do mezibuněčného systému, ledviny je obtížně filtrují, tělo se postupně zavodňuje a poznenáhlu vzniká lymfatický otok. Podobně vzniká i celulitida, kdy dochází k nepříjemnému nárůstu objemu určitých partií (především na stehnech a hýždích) a k otokům. Ve vyšších stádiích je už pak návrat k normálnímu stavu nemožný.

Ideální je, když tento stav vůbec nenastane. Proto je velice důležitá prevence. Jednou ze základních podmínek na cestě za lepším tělem je posílit lymfatický systém jako čističku našeho organismu. Manuální lymfodrenáž je tedy důležitá především z hlediska prevence vzniku lymfatických otoků, při detoxikaci těla, podpoře imunitního systému a dobře působí při problémech s celulitou.

MÍZNÍ (LYMFATICKÁ) SOUSTAVA
Zjednodušeně:

Lymfatický systém a krevní oběh, jsou dva tekutinové oběhové systémy, které existují vedle sebe. Na rozdíl od krevního systému nemá lymfatický systém svůj hnací mechanismus, jakým je pro krevní oběh srdce.

Tekutina - lymfa - se pohybuje v lymfatických cévách a kapilárách pomocí stahování kosterních svalů.

Lymfatické cévy jsou ve většině orgánu těla a slouží k odvodu odpadních látek, které při nahromadění vytvolávají otoky.

Lymfa se filtruje v lymfatických uzlinách, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterii.

Odborněji:
Tvoří jednostrannou dráhu z mezibuněčných prostor do krve. Slepé výběžky mízních vlásečnic (stěnu tvoří jedna vrstva endotelových buněk) se spojují v mízní cévy (mízovody), které mají chlopně a ve stěnách buňky hladkého svalstva. V průběhu mízních cév se nachází mízní uzliny. Cévy se spojují v mízní kmeny a nakonec žíly v dolní části krku. Napojují se na cévní soustavu v místě spojení hrdelnice a podklíčkové tepny. Stěny mízních cév jsou prostupné pro všechny látky z mezibuněčných prostor. Největší cévou je hrudní mízní kmen (mízovod), který odvádí lymfu z dolní a levé poloviny těla (bederní a střevní mízovod, levá plíce, levá horní končetina, levostranný kmen hrdelní). Pravostranný mízní kmen vede lymfu z pravé poloviny hlavy, krku, pravé horní končetiny a pravé plíce.

Míza (lymfa) - čirá, mírně zakalená tekutina vznikající z tkáňového moku a odváděná do krve. Podobá se krevní plazmě, má stejně solí, ale méně bílkovin. Neobsahuje krvinky, pouze lymfocyty. Odvádí z tkání metabolity. Denně se jí vytvoří 2-3 litry. Objem tkáňového moku a lymfy je 10,5 l.

Funkce mízy:
- odvádí přebytek tkáňového moku jako mízu do krve (za 24 hod se vytvoří 2,5-3 l mízy - poruchy vedou k otokům)
- odvádí tuky především triacylglyceroly jako kapénky z trávicí soustavy do horní duté žíly
- obrana organizmu - v uzlinách se hromadí lymfocyty a makrofágy (zadržují prach, mikroorganismy, buňky, části buněk), při infekci nastává v uzlinách zánět a uzliny se zvětšují, při rakovině se zde zachycují rakovinné buňky ze vzdálených míst (metastáze)

Mízní uzliny (nodi lymphatici)
Velké 1,0-2,5 mm. Na povrchu je vazivová blána a uvnitř trámčina. Prostory v trámčině jsou vyplněny lymfocyty. Vyskytují se jednotlivě i ve skupinách. Nejvíce mízních uzlin je za boltcem, po celé délce krkavic, v dolní čelisti, v podpaždí, v tříslech a okolo trávicí soustavy. Uzliny filtrují mízu a zadržuje cizorodé částice. Hrají důležitou úlohu v imunitních reakcích.

Brzlík (thymus)
Uložen za hrudní kosti. S postupem věku se mění ve vazivo. Okolo 50 let stáří váží už jen 2 g. Dozrávají zde B-lymfocyty.

Slezina (lien)
Uložena v leé části dutiny břišní pod bránicí (za žaludkem u páteře). Je 12-20 cm dlouhá, 4 cm široká tvaru kávového zrna. Při delším běhu cítíme slezinu při píchání v boku Na povrchu je vazivové pouzdro vybíhající dovnitř jako trámčina vyplněna tmavě červenou dření (pulpa) z červených krvinek a bílou dření (lymfatická tkáň). Slezinová tepna se po vstupu do sleziny větví a ve dřeni vytváří prostory vystlané endotelem (sinusy). Endotelové buňky mají schopnost fagocytózy. Ve slezině vznikají lymfocyty a monocyty, které po přeměně na makrofágy odbourávají 90 % zanikajících červených krvinek. Proto se při onemocněních doprovázených rozpadem krvinek slezina zvětšuje. Slezina je také zásobárnou až 0,75 l krve.

Pozitivní účinky ruční lymfatické masáže:

- metoda je prospěšná u akutních stavů, včetně poúrazových
- rychlejší regenerace poškozených tkání
- zrychlení toku lymfy v organizmu a odvod škodlivých látek z těla
- pomoc při akné
- vyprazdňování tukových buněk - co má za následek snižování hmotnosti
- odstraňování celulity a zlepšení kvality kůže
- zmenšení otoků
- zvýšení imunity
- pomůže odstranit nachlazení, alergie
- po úrazech urychlení vstřebávání hematomů
- upravuje rovnováhu v hormonálním systému
- upravuje rovnováhu a množství tekutin
- uvolnění a relaxaci organizmu
- má vliv na stres a emoce
- nejúspěšnější je u všech případů lymfoedémů a otoků
- upravuje činnost srdce, ledvin, střev a dlaších vnitřních orgánů člověka
- při chronických infekcích přispívá k rychlejší regeneraci organismu (pro souvislost lymfatického a imunního systému)

Štítky: