Jste zde

Jak se chovat na první schůzce

Jak se chovat na první schůzce

Hlavní téma: "Mládež a sexuální chování".

Jeden z častých dotazů došlých do poradny je otázka "jak se mám chovat na první schůzce?". Je to velice zajímavá otázka, která opravdu stojí za zamyšlení. Čím déle se nad ní zamýšlím, tím více se mi jeví jako rozsáhlá, složitá, obtížně řešitelná. Je to proto, že každý si pod pojmem první schůzka může představovat něco jiného. Proto ani sebelepší odpověď nemůže nikdy vyhovět všem. Každý si na tuto otázku v podstatě odpovídá sám, když má pro první schůzku připravena i očekávání, která do ní vkládá. Jinak se totiž nad první schůzkou zamýšlí ten, kdo od ní očekává sex, jinak někdo, kdo touží po přítomnosti milované bytosti, jinak muž nebo žena, kteří si chtějí zkrátit nudné odpoledne, jinak recesista který se vsadil z kamarády a jinak muž nebo dívka, kteří už nechtějí být sami a hledají někoho, komu by mohli věnovat svou náklonnost a případně lásku. Jedno však vím určitě - zcela jistě jsem vyjmenoval pouze zlomek důvodů, které lidí mají pro první schůzku.

Za těchto podmínek se dá poradit jen jediné - chovejte se k tomu druhému tak, jak by jste chtěli, aby se on choval k Vám.

Napadá mne ještě jedna rada - chovejte se tak, aby bylo možné se bez uzardění potkat i příště.

Pokud se takováto rada zdá alibistická, pak je to pravda jen zdánlivě. Když se totiž budete chovat k tomu druhému tak, jak byste rádi zažili aby se on choval k vám, řeknete o sobě víc jak chcete. Nebudete se totiž přetvařovat a z vašeho chování, jednání a činů si o vás ten druhý velice rychle vytvoří představu, co jste zač. Vlastně tomu druhému dáte hned na první schůzce jasnou odpověď na nevyřčenou otázku "O co ti vlastně jde?".

Na schůzku jsou potřeba dva lidé. Není to tedy o tom, že schůzka je v režii toho, kdo ji navrhl. Každý z účastníků schůzky má příležitost kdykoli ji ukončit, nepokračovat v ní, když se vám na tom druhém něco nelíbí. Hlavně co se chování týká! Chování je velmi významný ukazatel toho, co se dá očekávat v budoucnosti.

Chování na první schůzce je však možné hodnotit oboustranně. I vás bude mít příležitost ten druhý alespoň částečně zvnějšku prozkoumat. I vy svým chováním o sobě prozradíte více, než by jste chtěli.

Duchaplná konverzace chlapce tančícího s dívkou:
„Víš, Aničko, s tebou jsem vždycky moc rád, to mi věř.
Chytrý a inteligentní holky, ty nemůžu vystát.“

Několik rad k první schůzce

 • Jaké chování neurazí
  Především se chovejte slušně. Slušné chování nemůže nikdy urazit. Pokud ano, pokud se budete tomu druhému zdát příliš slušný člověk, pak je to pro vás určitá informace o tom, co je ten druhý zač.
 • Nebojte se být galantní
  Galantnost v chování muže k ženě tak nějak vymizela. Považuje se mnohdy za slabost. Ale to je spíš chybou společnosti, která se galantnosti skoro zřekla a chyby vychování, která ke galantnosti nevedla. Galantnost spočívá v určitých znalostech toho, jak se má muž chovat k ženě a opačně. Musí také odpovídat situaci. Galantní může být chlapec k dívce už tím, že jí otevře dveře a přidrží je. Musí však vědět, například takové maličkosti při jakých okolnostech vstupuje jako první žena a kdy muž. Pokud jdete do divadla ve společenském oblečení, pak je patřičné a galantní nabídnout ženě rámě. Z její strany je galantní nabízené rámě přijmout. Bohužel někteří neví ani co je slovo galantní a už vůbec neví, co znamená rámě.....
 • Vhodné je se na schůzku alespoň teoreticky připravit
  Na první, i ty další schůzky je vhodné se teoreticky připravit. Všechno se však o slušném chování muže k ženě nedá naučit za několik hodin před schůzkou. Vycházím ale z toho, že na schůzku by měli jít už lidé, kteří nějaké chování k sobě navzájem mají zažité a jsou už tak trochu dospělí. Proto je seznámení se s etikou a pravidly chování dobrým základem, jak neudělat fatální chybu.
 • Dejte najevo svůj zájem
  Pokud žena vnímá, že by se chtěla sejít i příště, pak by měla muže nějak motivovat a naladit ho pro další snažení. Je vhodné, aby mu tak nějak naznačila, že má o další kontakt zájem a dala mu jistou naději. Chtít se sejít i příště a přitom se tvářit, že o to vůbec nestojím, také nemusí dopadnout dobře. Prostě žádné příště už nebude...
 • Polibek na rozloučenou neurazí
  Pokud chlapec při poučení dívku políbí, pak pro první schůzku bude úplně stačit polibek jemný, něžný a krátký. Nic to nestojí a k ničemu to nezavazuje. Prostě i polibek k první schůzce tak nějak patří.
 • Mějte své hranice a ty nepřekročte
  Pokud si někdo hned na první schůzce dovolí víc, než je běžná pozornost k tomu druhému, riskuje, že narazí na odpor, který se pak těžko překonává. Opačně snadná snadná fyzická dostupnost může působit dojmem lacinosti a dostupnosti pro každého...
 • Polibek od dívky potěší
  Když dívka odpoví na polibek chlapce polibkem na tvář, není na tom nic špatného. Dokonce se to dá předpokládat, pokud má dívka zájem se setkat i příště. Je to takový polibek, spíše poděkování za hezký večer. Naprosté většině chlapců, kterým jde o seznámení takováto forma něžnosti nebo poděkování bude úplně stačit.
 • Líbání nepřehánějte
  To, co je nevhodné, je polibek francouzského typu, při kterém dojde k doteků jazyka nebo prozkoumávání úst jazykem. Takovýto polibek na první schůzku postě nepatří. 
 • Doteky mají své hranice
  Podobně je tomu se snahou se vzájemně osahávat nebo se dožadovat hlazení prsou nebo genitálií. Takovéto doteky jsou až příliš moc intimní a na první schůzku určitě nepatří. Pokud se někdo o tyto intimnosti pokusí, pak je zřejmé, že mu ani tak moc nejde o seznámení, ale spíš o erotiku nebo sex. Pokud je chlapec neústupný, pak to nesvědčí o jeho vyzrálosti a sklonu ke slušnému chování. Pokud dívka podvolí, pak je to spíš projevem slabosti a "lacinosti". 
 • Sex na první rande nepatří
  Sex na prvním rande? Tak to svědčí především o snadné dostupnosti, malé sebedůvěře a sebeúctě. Mnohdy sex na prvním rande je i tím posledním. Část schůzek je totiž motivována sázkou a kdo by chtěl vážně chodit s dívkou, která je tak snadno dostupná? I o těchto a mnoha dalších otázkách je článek "Sex na prvním rande z více pohledů".
 • a další ....

Doporučení můžeme najít tisíce. Život však někdy jde svou vlastní cestou. 

Když se budete chovat tak, aby jste se oba těšili na tu příští schůzku, pak je všechno v naprostém pořádku.

 

Další doporučené články:

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)