-A A +A

Jste zde

Pocity studu spojené s nahotou

Pocity studu spojené s nahotou

Volné pokračování článku "Komplexy, strachy a zábrany při sexu..."

Stud v přiměřené, zdravé míře je bezproblémový. Tak jako příliš velký, neopodstatněný stud se stává problémem, tak také jeho absence může způsobovat nepříjemné situace a pocity.

Stud bezesporu patří mezi problémy, které negativně ovlivňují partnerské vztahy nebo způsobují problémy se sexem. Pokud lidé se studem bojují a snaží se ho překonat za cenu svého sebezapření, není to nejlepší cesta ani pro jednoho z partnerů. Především jsou to ženy, které často mívají na počátku vztahu problém být před svým partnerem nahé.

Je hodně žen, které se za své tělo stydí v takové míře, že odmítají sex. Většinou se jedná o ženy, které díky svému nízkému sebevědomí trpí představou, že jejich nahé tělo "musí" muže odpuzovat. Výsledkem je, že nenávidí samy sebe a ke svému tělu cítí přímo odpor... Pokud se s mužem milují, pak si nepřejí, aby při tom bylo světlo...

Lidé s problémy se studem, který je spojeným s nějakou sexuální praktikou, pokud mohou volit, pak raději zvolí jinou aktivitu, která možná nebude tak vzrušující, ale nebude z jejich pohledu tak trapná nebo dokonce ponižující. Klasickým případem bývá orální sex. Při něm se mohou cítit trapně, stydí se a v konečném výsledku sex prožívají méně uspokojivé než jiné sexuální aktivity. Často jsou jejich zábrany tak silné, že při něm v roli příjemce nemohou prožít vyvrcholení. Mnozí lidí s problémy studu však tyto pocity mají hlavně na začátku stimulace. PO chvíli se uvolní a pak i při orálním sexu mohou dosáhnout orgasmu.

Tyto psychické bloky je možné překonat především otevřeným partnerským rozhovorem, projevy lásky, něžností a také objasněním potřeby intimního doteku, pocitu sounáležitosti a intimity.

Pocity studu spojené se sexuálními praktikami se dají nejsnáze překonat pozvolnou a trpělivou milostnou předehrou, při které se pomaličku přidávají doteky i ústy na intimních partiích. Když se nespěchá, tak většinou ani netrvá tak dlouho a problém se studem a obavami se postupně vyřeší sám.

Stydlivost se nedá odbourat nátlakem. Výčitky nebo nadávky celou situaci jez zhorší. Musíte se snažit problémy překonat postupně, láskyplně a ohleduplně. Především je potřeba oboustranná snaha o řešení problému. Nemůže chtít je jeden. Chtít musí oba dva partneři. Pokud se problémy týkají studu za vlastní tělo, pak se nikdy nejedná o problém, který by se objevil až v situaci zahájení partnerského sexuálního života. Vždy se jedná o problém,který tady byl už dříve a v partnerském vztahu se jen projevil naplno. Většinou bývá spojen s nějakou dřívější negativní zkušeností, urážkou, zesměšněním nebo psychickým traumatem. V takovém případě je potřeba s partnerem nebo partnerkou o jeho problémech mluvit. Pomalu, ohleduplně a dát hlavně příležitost s z problému vymluvit.

Pro společný sexuální život je potřeba intimita a jistota

Začněte vytvořením "posvátného" prostoru. Do něj neodmyslitelně patří i intimní osvětlení, které není ani tmou ani světlem. Příjemné náladové osvětlení vytvoříte snadno tak, že svíčky ve skleněných svícnech položíte na zem. Světlo plamene svíčky se láme ve skle svícnu a na podlaze vytváří zajímavé světelné efekty, odráží se od podlahy a nepřímo osvětluje místnost i milence... A rozptýlené světlo dopadající zespodu zvýrazní spíše vaše přednosti...

Jo a aspoň jednou týdně si do práce oblečte sexy prádlo. Takové to sváteční, co nechcete moc vytahovat, protože je ho podle vás škoda nosit. Neschovávejte ho a užijte si jeho sílu. Ihned se totiž začnete cítit sexy. Využijte i horké dny a občas se vydejte do zaměstnání bez spodního prádla. Vědomí nahoty ve vás vzbudí touhu po milování. Zvlášť, když o jeho absenci napíšete partnerovi, který myšlenku podvečerní schůzky v posteli nesmírně rád uvítá.

Žena si může zvýšit své sebevědomí i tím, že se hezky oblékne a pořídí si nové erotické prádlo. takové, které se líbí především jí a které je pro ni přijatelné. Určitě sebe i partnera potěší, když si pořídí župánek nebo hezkou noční košilku. Prostě věci, které se jí líbí a ve kterých se bude dobře cítit. Ze strany partnera je potřeba chválit, chválit a chválit. Právě obdiv a jeho láskyplné vyjádření o její kráse může ženě jevíce pomoci překonat její strach z negativního hodnocení těla, prsou nebo postavy. A slova chvály a obdivu by pak měla provázet celé milování. Možná to napoprvé bude oběma trochu divné, zvláště když se takto dříve obdivem nečastovali. Ženě to ale zcela jistě pomůže.

Krása je přece to, co partner v tom druhém vidí. A ten vidí i tu krásu vnitřní, která je jiným lidem utajena...

Stejný problém se však týká i mužů. I ti mají své problémy se studem a možná ty jejich problémy jsou zcela s¨rovnatelné s těmi ženskými. Pleš, bříško, malý penis... snad už ani nemusím pokračovat dál. V takovémto případě je potřeba pomoci i muži. Vždyť se s ním žena už tak trochu zná. Tak ji bříško ani pleš nemohou zas až tak překvapit. A malý penis? To je především problém mužů. Na oplodnění stačí i mikropenis a pro sex přece platí, že ženy mají orální sex raději jak soulož!

Vzájemný obdiv, chvála a něžnost spojená s ohleduplností a pochopením, to je přece recept na každý vztah, nejen ten sexuální.

Co je a co není stud je zcela individuální pocit

Někdo se může stydět už za to, jak vypadá v oblečení, pro jiného je to stud za barvu ochlupení, když je úplně nahý. Studu je tedy něco, co se nedá zobecňovat, co nemá přesně definovaný rámec.

Některé ženy se například nestydí jít na masáž při které jsou svlečené. Mají totiž zcela oprávněný pocit, že masér už vyděl tolik svlečených žen, že je něco jako eunuch v harému. Prostě ho už tak moc nepovažují za někoho, "před kým by se stydět měly". Stejná žena, která na masážním stole leží svlečená a pocit studu nemá, jej získá v okamžiku, když z masážního stolu sleze a stojí stejně neoděná v přítomnosti maséra. Stud je vlastně svým způsobem projevem psychiky. Když žena leží na masážním stole, je to pro ji přirozené, když stojí stejně neoděna, je to pro ni hůře přijatelná situace a proto se stydí.

Představa, že například v tantrické škole jsou všichni stále svlečení je nesprávná. Přijatelná míra studu je pozitivní a pokud by stud zcela zmizel, zmizelo by kouzlo jeho překonávání. Pro mnoho lidí je právě ten pocit v okamžiku, kdy se svlékají nebo kdy vidí, jak se svléká někdo jiný, tím erotickým nebo esteticky-erotickým okamžikem, který se jim líbí.

Na nudistické pláži jsou všichni svlečení. Od toho je vlastně odvozen celý směr - nudismus. Nikomu na nudapláži nepřijde divné, že kolem něho jsou samí nazí lidé. Prostředí, ve kterém jsou si všichni rovni nakonec vytvoří atmosféru, ve které není problémem nahota, ale to, když někdo mezi nahými zůstane oblečený. Oblečený jedinec je mezi nahými problémem a rušivým elementem. Dokonce jsou lidé, kteří se nestydí mezi nahými, ale je jim nepříjemné, když je mezi nimi někdo, kdo nahý není.

Paradoxně se stydí nahý před oblečeným a oblečený před nahým.

Zajímavé je sledovat, když na nudistickou pláž přijde někdo nový. Většinou je středem pozornosti naháčů až do doby, kdy se svlékne. Zajímavý a možná i trochu erotický, je pro ostatní pouze ta chvíle odhalování těla. Okamžik, kdy zjistíte, že i on nebo ona jsou stejní, jako ti všichni ostatní, zájem opadá.  Nahota je nakonec stejně uvolňující, jako oblečení.

Sud a nový sexuální partner

Problémy se studem však mohou být problémem i v počátcích sexuálního života nebo v situacích kdy sexuální život začínáte s novým partnerem. Obava ze selhání nebo nedokonalostí svého těla vede nakonec u mužů k problémům s erekcí a vzrušením. U žen je tomu obdobně a mají problém se při sexu uvolnit a přestat se stále obávat toho, co si o nich partner asi myslí. Takto psychicky i fyzicky napnutá, vystresovaná žena jen velmi obtížně dosahuje vzrušení a má velké problémy s dosažením orgasmu. Vše se však dá překonat. Důležité je se o to snažit. Bez snahy problém řešit se problém sám nevyřeší.

Většina problémů se studem by se dala řešit velmi rychle a snadno. Většinou by stačilo více ohleduplnosti od partnera nebo respektování většího soukromí i mezi partnery.

Tam, kde si partneři nebudou vědět rady, je potřeba vyhledat pomoc u psychologa nebo sexuologa. Nemá smysl vyhledání pomoci dlouho odkládat. Dlouhodobě neřešené problémy v sexu se později řeší mnohem obtížněji než na počátku.

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)