-A A +A

Jste zde

Sex a alkohol

Sex a alkohol

Hlavní téma: "Sexuální problémy souvisí s problémy zdravotními".

O alkoholu se říká, že je to metla lidstva. I když je to samozřejmě přehnané hodnocení, nějaký důvod k tomu, aby na alkohol bylo právě takto nahlíženo nejspíš bude.

Alkohol byl v sexuálních rituálech z různých důvodů využívaný od starověku. Každopádně, dnes je na alkohol při sexu nahlíženo jinak. Většina věcí, které v životě děláme vyžadují soustředění, zvláště pak pohlavní styk při sexu. Pokud se rozhodnete pít alkohol, je dobré vědět, že většinou budete uvolněnější a naladěnější, možná i přístupnější. Negativní stránkou je, alkohol sníží i pozornost a prožitek. Snižování vnímání a prožitku pak může vést až k neschopnosti erekce u mužů, nebo dosažení orgasmu u mužů i žen. Pod vlivem alkoholu není někdy při sexu věnována dostatečná pozornost používání antikoncepce a kondomů. To může ohrozit nejen Váš sexuální život. Proto je lépe se alkoholu vyhnout a prožít si sex s čistou hlavou a bezpečně.

Pomáhá alkohol při milování?

Hodně často se doporučuje dát si před milováním alkohol, že to pak jde lépe. Jak je to tedy se sexem a alkoholem? Pokusme se na tento vztah podívat trochu s odstupem.

Sklenička vína nebo šampaňského, krásná a erotická atmosféra plápolajících plamínků vonných svíček a vůně lnoucí se z aromalampy, to vše podtrženo příjemnou meditační hudbou ....   ... tak proti takovéto představě milování ve spojení s alkoholem nemůže nikdo nic namítat.

Jenže alkohol a sex, v této ideálně vyvážené kombinaci, dokáží uhlídat jen někteří. Mnohdy se lidé milují právě proto, že pili alkohol. Ten totiž u mnohých lidí zvyšuje sexuální touhu a někteří lidé se již bez něj vůbec nemilují. Může to však být i tím, že bez alkoholu už ani nedokáží žít. Alkohol v první řadě pomáhá snižovat zábrany. Pro někoho je to možnost jak začít experimentovat a zkoušet věci, které by si ve vztahu normálně nedovolili navrhnout nebo kterých v běžném životě nejsou schopni. Některým to pomůže se uvolnit, zapomenout na starosti běžného života a díky alkoholu se odblokují a jsou uvolněnější a bezprostřednější. Jsou však ale i jedinci, kteří se bez něj s partnerem jednoduše nedokážou milovat vůbec. Důvodů v těchto případech může být celá řada. Nejčastěji to bývá proto, že na alkoholu jsou už závislí a bez něj by nebyli schopni ani jiných věcí, než je sex. Mohou také mít problémy se svými komplexy a nebo přímo psychické problémy, které alkohol dokáže odsunout do pozadí.

Alkohol a sebevědomí

Všimněte si, že lidé po několika skleničkách alkoholu se stávají odborníky na vše, sex nevyjímaje. Stejně jako u komplexů, tak i míra sebevědomí je hodně ovlivnitelná právě alkoholem. Alkohol dokáže sebevědomí nejen posílit, ale také snížit. Někteří jsou po alkoholu veselí, jiní tiší, další plačtiví... Reakce těla na alkohol závisí nejen na množství požitého alkoholu, ale také na tom, jak je člověk na alkohol zvyklý, jkou má tělesnou konstelaci a jak je unavený, vyspalý, či naladěný. Kombinací je mnoho a stejně tak mohou být odlašné i výsledky.

V sexu může být alkohol přínosem, ale jen na chvíli a v malém množství.

Větší množství alkoholu vypité najednou se bude postupně projevovat především na koncentraci ale i na chování. Tak, jak se bude jeho hladina v krvi postupně zvyšovat, bude se měnit i jeho účinek na člověka od pozitivního k negativnímu. V praxi to může znamenat od zvýšení sebevědomí až po agresivní chování. Požitý alkohol je tělem metabolizován po poměrně dlouhou dobu ale jeho hladina v krvi se naopak postupně zvyšuje až po cca 40 minutách dosáhne vrcholu. Tak se může stát, že po požití několika skleniček tvrdého alkoholu se z milého a vtipného muže může stát během poměrně krátké doby "blekota" s násilnickými sklony. Pokud s takovýmto člověkem začne žena pohlavní styk, tak je možné, že působením zvyšující se hladiny alkoholu v krvi bude stoupat i agrese a zábrany se budou snižovat. Z milého milovníka může být násilný agresivní opilec, který nebude brát ohledy na partnerku a její představy o milování a prostě bude realizovat své představy o sexu. Nejedno původně dobrovolné milování z těchto důvodů nakonec skončilo u soudu jako násilný trestný čin.

Alkohol a erekce

Alkohol v malém množství může pozitivně působit na odbourání nebo snížení napětí a stresu a zvýší sebevědomí. To pak může stát za pocitem a falešnou představou, že ke zvýšení sexuální touhy a vzrušení došlo díky alkoholu. Ve skutečnosti hlavním efektem alkoholu bylo právě ono odbourání napětí a zvýšení sebevědomí. To vzrušení a erekce by se dostavilo i bez alkoholu, pokud by se muž dokázal uvolnit a povzbudit jinak. Pokud však množství alkoholu přeženete, tělo jde do útlumu a následkem toho může mít muž nedostatečnou erekci případně nebude schopen ejakulace. Tělo i mozek otupí a to se projeví i na citlivost pohlaví na sexuální stimulaci, sexuální podněty, případně u mužů na erekci.

Jak jsou na tom s alkoholem při sexu ženy?

Ženy po požití alkoholu většinou agresivní nejsou. Je dobré vědět, že ženy jsou na alkohol mnohem víc vnímavé, jak muži. Také alkohol podstatně hůře odbourávají, než muži. Muž je schopen vypít podstatně větší množství alkoholu než žena a snadněji se s ním vyrovnává. Co se týká odbourání zábran a zvýšení sebevědomí, tak to samozřejmě plně platí i pro ně. U žen je problém s větším množstvím jinde. Sex chtějí, ale většinou pokud to s alkoholem přeženou z něj nic nemají. Nedokáží se prostě dostatečně vzrušit. Stimulační podněty se sníží co do intenzity přenosu do mozku a výsledkem je, že sex prostě mají, ale nic z něj. Nějaké hluboké prožitky nebo úžasný orgasmus ženě po větším množství alkoholu nehrozí. A přiznejme si, že odpornější pohled než na opilého chlapa je už jen pohled na opilou ženu.

Alkohol, nechtěné těhotenství a pohlavní choroby

Pro část lidí je trendem dnešní doby při zábavě míchat různé látky jako alkohol a rekreačních drogy. Výsledkem pak je kombinace účinků těchto látek s fatálním dopadem nejen na sex. Ten se stává živelným, nekontrolovaným, ale také mnohem povrchněji prožívaným. Navíc klesá ohleduplnost a pocit zodpovědnosti jeden za druhého. Mnohdy páry zapomenou použít ochranu proti otěhotnění a kondomy. S největší pravděpodobností Vás nečeká žádná příjemná zkušenost, protože si ani nemusíte pamatovat, že jste sex měli. Budete pak vědět, co to bylo za člověka, se kterým jste měli intimní poměr a který vás nakazil nakazila pohlavní nemocí? A co případné těhotenství?

V opilosti opadají zábrany a snižuje se pozornost. Chování lidí se mění a tam, kde by opatrnost, dobré rady a špatné zkušenosti normálně byly dostatečnou brzdou najednou není nic, co by zabránilo v nechráněném sexu. Ženy tak až příliš riskují nechtěné otěhotnění i svou bezpečnost. Následky však ponesou oba partneři. Pokud dojde pod vlivem sexu v opilosti k otěhotnění, může být akt početí hned zpočátku ovlivněn požitým alkoholem a ohrožen tak vývoj plodu a jeho budoucí zdravotní stav.

Zabraňte zbytečným tragediím ve svém životě. Sex je krásný, ale dnes žijeme ve světě, kde je mnoho lidí nakažených virem HIV, nebo jinými, podobně nebezpečnými pohlavními nemocemi. Je jich více, než si dokážete představit. Když už nic, tak používejte jako ochranu alespoň kondomy.

Jak je to s alkoholem a sexem v praxi?

Vzhledem ke změnám osobních a společenských hodnot lidí, pohledu na sex a partnerskou věrnost, se sex s požíváním alkoholu stává více-měně normálním. Většinou alkohol před sexem pijí oba partneři. Do sexu s opilým partnerem se tomu druhému moc nechce, proto raději většinou pijí oba aby jim to tolik vzájemně nevadilo. Ne všem ale takový sex vyhovuje....

Nejhorší je to, co děláte se svým zdravím. Nadměrná konzumace alkoholu může mít nepříznivý dopad nejen na Váš spokojený sexuální život, ale i na sexuální výkonnost. Mnoho lidí závislých na alkoholu se už ani ve ve zcela střízlivém stavu milovat nedovede. Když nemají alkohol, mají abstinenční příznaky a ty moc sexuální touhu neprodukují..... Příliš mnoho alkoholu způsobuje celou řadu zdravotních problémů, které přímo i nepřímo ovlivňují vztahy a tím i sexuální život. Sex v opilosti ani nemůže být plnohodnotný a většinou ani partnerem není příjemně prožívaný. Proto bych doporučil sex a alkohol do sebe moc nemíchat a když tak jen symbolicky.

Normální je milovat naplno všemi smysly. K milování alkohol nepotřebujete a když, tak s mírou. Příjemnou atmosféru můžete připravit i jinak. Vonné svíčky, esence, olejíčky, intimní osvětlení. Když přidáte trochu vína, pak raději opravdu jen jednu nebo dvě skleničky.

Využívejte volný čas naplno, přirozeně a užívejte si společného života. Pití alkoholu v dnešní době bývá společenský postoj. Většinou je to však projev nedostatku jiných nápadů jak trávit volný čas. Než do baru, hospody nebo vinárny raději navštivte muzeum, kino, běžte na procházku do parku. Můžete tam najít zcela nový prostor a naplnění vašeho vztahu.

 

Pro zamyšlení

"Odpornější pohled než na opilého chlapa je už jen pohled na opilou ženu".
Lidová moudrost

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)