-A A +A

Jste zde

Bolest způsobená gynekologickými zdravotní problémy

Bolest způsobená gynekologickými zdravotní problémy

Pokud není chyba na straně nedostatečného vzrušení při milostné předehře a sexu, může to znamenat i zdravotní problém. Často je to zánět, úraz nebo odření pohlaví, může to však být i pohlavní choroba, případně jiný vážný zdravotní problém. Tady není na co čekat a je nutné v co nejkratším čase navštívit lékaře. Někdy stačí zajít za svým praktickým lékařem a ten Vám určitě poradí nebo vás pošle za specialistou. Jen připomínám, že pro muže je to urolog a pro ženy gynekolog. Rozhodně takovéto problémy nepodceňujte a neodkládejte jejich řešení. Čekání "až to přejde", může ohrozit Váš život a zdraví a případně ohrozit i partnera. Některé problémy pak mohou mít i doživotní komplikace a případně i ohrozit u žen probíhající nebo budoucí mateřství. Některé dlouhodobé záněty a pohlavní choroby bývají příčinou neplodnosti mužů i žen.

Důvodů proč sex bolí může být více - nejčastěji poševní infekce, nedostatečná lubrikace (zvlhčení), alergické reakce, fyzické poranění, nezahojené jizvy po chirurgických zákrocích, onemocnění močového měchýře. Problémy nemusí být jen fyzického rázu, naprosto srovnatelné jsou i psychické problémy, bloky nebo zábrany v sexu. Úplně na závěr ponechávám pohlavní choroby, které jsou na vzestupu a to především mezi mladými lidmi. Těmito a dalšími důvody se zabývá článek "Bolest při sexu a po něm".

Další běžné příčiny bolesti při styku zahrnují gynekologická onemocnění, jako jsou

  • Zánět vestibulárních žláz u poševního vchodu
  • Vaginismus - mimovolné kontrakce vaginálních svalů, které mohou způsobit, že pohlavní styk je bolestivý - nebo dokonce zcela nemožný
  • Vulvodynie - nevysvětlitelné, nespecifické bolesti vulvy, které jsou často vnímány jako intenzivní pocity svědění nebo pálení.

 

Články s podobnou tematikou

(AK)(Z)