-A A +A

Jste zde

Autoerotika - masturbace a onanie

Autoerotika - masturbace a onanie

Volné pokračování článku "Prožitek a orgasmus".

"Můj mozek je můj druhý nejoblíbenější orgán".
(Woody Allen)

Autoerotika je nejpřirozenější forma rozvíjení vlastní sexuality. Pro mnoho lidí je však dodnes tabu nebo se o ní stydí mluvit. Poučení dětí o masturbaci nebývá přímo nejoblíbenějším tématem rozhovorů rodičů s dětmi. Přitom pro rozvoj dětského poznání je takové poučení nenahraditelné. Bohužel se často o masturbaci bojí mluvit i partneři mezi sebou. Je to zbytečná obava. O sexuálních potřebách a touhách je potřeba mezi partnery otevřeně mluvit. Jedině tak totiž zjistíte, po čem ten druhý vlastně touží a sní.

"Máme vážný důvod se domnívat, že člověk poprvé začal chodit vzpřímeně, až tehdy, když si potřeboval uvolnit ruce pro masturbaci."
(Lily Tomlin)

O masturbaci je potřeba něco vědět!

Hlavním důvodem pro masturbaci je navození sexuálního uvolnění dosažením orgasmu, a nejlepší způsob, jak se naučit orgasmus je cestou masturbace.

Naštěstí masturbace již dnes není obecně a lékařsky považována za zdraví škodlivou. Mladí lidé si zaslouží vědět, že tato praktika pomáhá s vývojem naší sexuální touhy a zkušeností, že masturbace je nejlepší způsob, jak uvolnit sexuální napětí, které přirozeně vzniká a to zejména v období dospívání. Když to rodiče naučí dnešní mládež, bude to základní předpoklad pro další snadnější předávání této zkušenosti bez předsudků budoucím generacím.

Názory na lidskou sexualitu se mění s obecnou vzdělaností a přístupem společnosti k otázkám partnerských vztahů a sexu. Teprve v posledních letech se v rámci těchto změn daří opouštět a potlačovat společenské mýty o masturbaci, což lze považovat za významný posun k lepšímu. Mezi nejčastější mýty a pověry patří, že způsobuje zdravotní komplikace jako je "slepota", „vyschnutí mozku", "chlupaté dlaně" nebo "akné" .... Ve skutečnosti mohou být právě tyto mýty příčinou zdravotních problémů ve formě pocitů viny a depresí. Proto je naprosto nutné a nevyhnutelné podávat mladým lidem již v dětském věku správné informace o této části lidské sexuality. Není jiná cesta, než s dětmi o sexu mluvit a podávat jim včas informace informace i o autoerotice. Poučení dětí o masturbaci v nich podpoříme zdravý názor na budoucí sexuální život.

Autoerotika na zásadní význam pro poznání vlastní sexuality. Prozkoumáním svého těla získáme potřebné zkušenosti i představu o anatomii svého pohlavního orgánu. Při autoerotice si pomocí vlastních dotyků, laskání, hlazení a mechanického dráždění prožijeme pocity vzrušení a nakonec i prožitek orgasmu. V autoerotice nejde jen o mechanické dráždění pohlavních orgánů, jde také o získání zkušeností se zapojením fantazie, erotických představ a snění. Je to období, kdy prozkoumáváním svého těla si můžeme sami před sebou ujasnit, co je nám příjemné, jaké doteky nám přinášejí největší rozkoš a které mohou být naopak nepříjemné. Postupně, nenásilnou formou, za nějakou dobu, se můžeme zcela přirozeně naučit, jak bezpečně postupovat se stimulací pohlavního orgánu až k dosažení vyvrcholení.

Největší přínos masturbace je především pro poznání vlastního těla. Jsou to zkušenosti a dovednosti, které může udělat jedině každý sám za sebe. Tady se plně uplatní, že lepší vlastní zkušenost nad stovky knih.

Bez vlastních zkušeností s masturbací, je zahájení jakékoli párové sexuální aktivity vstupem do něco naprosto neznámého. Rozhodně tuto nezkušenost není možné považovat za výhodu! Lidé, kteří autoerotiku z jakýchkoli důvodů vynechali a přešli hned do stádia sexu, začínají se všemi pocity od nuly. Poznávají své tělo, jeho projevy, ale i všechny pochybnosti, neznalosti, obavy i radosti přes dotyky někoho jiného. Vstupovat do vztahu bez jakýchkoli osobních zkušeností (s autoerotikou) může být romantické, ale většinou to přináší více problémů, jak užitku.

Je zvláštní sledovat, jak se názory na masturbaci s časem vyvíjejí. V devatenáctém století masturbace byla nemoc, ve dvacátém, to je lék skoro na všechno...

Autoerotika má také velmi pozitivní vliv na snížení sexuální tenze, která vede k mnoha projevům nervozity, neklidu, nesoustředění a někdy i zdravotních potíží. Uvolnění tohoto přirozeného napětí mladému člověku umožňuje překonat období bez sexuálního života a přirozeně jej na ně připraví. Mladý člověk také získá představu o tom, že masturbací je schopen překonat i období, které v životě může nastat, kdy bude bez stálého životního partnera. Zjistí, že masturbace je plnohodnotný prožitek, který nemusí nahrazovat náhodným sexem a využíváním sexuálních služeb. Lidé, kteří toto podvědomí o řešení sexuální tenze získají již v mládí, si pak v průběhu života mnohem snadněji poradí s obdobím bez sexu, jak lidé, kteří sexuální tenzi uvolnit neumí. 

Masturbace je nejběžnější sexuální praktika

Sexualita člověka je v podstatě založena na masturbaci a souložení. Z doby, kterou člověk za život věnuje sexu, připadá odhadem pouze desetina na souložení a devět desetin na masturbaci. Lidé masturbují v každém věku. Od dospívání až do smrti...

Mohlo by se zdát, že kdo masturbuje, nebude už mít chuť na sex. Masturbace však není "náhražkou" sexu, ale zdravou a přirozenou součástí sexuálního života. Je dokázáno, že lidé, kteří masturbují pravidelně a častěji, sex rozhodně nezanedbávají, naopak se mu oddávají podstatně častěji, než lidé žijící bez pravidelného sexu.

Při autoerotice je důležité prožívat příjemné pocity, které stimulace erotogenních zón přináší naplno a bez zábran. Nestyďte se experimentovat a zcela se svým prožitkům oddejte. Podstatnější, než dosažení orgasmu, je navození stavu spokojenosti, radosti uvolnění psychického napětí. Vyzkoušejte všechny techniky a pokud vám budou přinášet příjemné pocity není nic zakázáno. Při masturbaci můžete používat i sexuální pomůcky. Techniky masturbace mohou vést k vyvrcholení, tedy orgasmu, ale mohou se využít i pro navození vysokého vzrušení, které může mít ještě vyšší význam pro osobní spokojenost, než konečná fáze, tedy sexuální uvolnění. V taoismu i tantře se zvyšování sexuálního vzrušení, bez závěrečného vyvrcholení, považuje za cestu ke zlepšení sexuální "výdrže" mužů. Řada masturbačních technik slouží pro nácvik oddalování ejakulace při milování nebo přímo pro sex bez závěrečného vyvrcholení. Podrobnější informace naleznete v článku "Nácvik oddalování orgasmu pomocí masturbace".

Sexuální dráždění

Sexuální dráždění je stimulační činnost zaměřená na vyvolání sexuálního vzrušení a lze je plnohodnotně považovat za druh sexu, který označuje sexuální vzrušování pohlavních orgánů muže nebo ženy rukou. Můžeme tak označovat i jiné formy nepenetračního pohlavního styku. Cílem masturbace je prožívat příjemné pocity vzrušení a ty pak případně završit dosažením uvolněním sexuálního napětí . vyvrcholením, tedy orgasmem. Masturbace bývá prováděna jako autoerotika nebo formou heterosexuální, či homosexuální párové techniky. Sexuální dráždění je základem milostné předehry a připravuje partnery na následný pohlavní styk. Autoerotiku praktikuje nebo praktikovala většina mužů i žen bez ohledu na stáří, rasu nebo náboženství. Odhaduje se, že tuto sexuální zkušenost prožilo 80-90 % lidí. Zkušenosti s masturbací má více mužů než žen. Muži i ženy začínají masturbovat okolo 14. roku. Ženy s masturbací začínají okolo 16. roku života, ale mnoho žen poprvé masturbuje až kolem 18. roku i později. Není to nic divného, každá žena i muž k masturbaci dospějí až když je začnou doopravdy potřebovat. Uvádí se, že ženy masturbují méně často než muži, zato však do vyššího věku. S věkem potřeba a frekvence masturbace klesá, u mužů výrazně rychleji.

Autoerotika jednotlivce

 • masturbace - tento pojem je častěji a odborně spojován s ženskou autoerotikou. Ženy proto MASTURBUJÍ
 • onanie - tento pojem je spojovaný s autoerotikou u mužů. Muži proto ONANUJÍ

Autoerotika u muže (onanie) spočívá v ruční masturbaci pyje. Pro muže má význam neocenitelné zkušenosti. Naučí ho prožívat reakce na dotyk na pyji a rozeznávat, jaké pohyby a doteky ho vzruší nebo jaká intenzita pohybu je nejlepší. Dokáže pak lépe rozeznat nástup vyvrcholení a jak silný je prožitek ejakulace. Získá potřebné zkušenosti o tom, jak dlouho je potřeba pyj dráždit, než dojde k ejakulaci a včas rozezná sklony k předčasné ejakulaci a může včas začít s nápravou.

Autoerotika u ženy (masturbace) je zaměřena na ruční stimulaci poštěváčku a na zavádění různých předmětů podobných mužského penisu, ale i s vylepšenými funkcemi, jako je vibrátor, masturbátor, didlo, do pochvy. V poslední době se k masturbaci stále častěji používají novodobé, penisu nepodobné, ale rafinovanější přístroje a pomůcky. Ženě autoerotiky poskytuje neocenitelné osobní zkušenosti. Naučí ji prožívat reakce na dotyk na genitálu (především poštěváčku) a rozeznávat, jaké pohyby a doteky ji vzruší nebo jaká intenzita a rychlost pohybu je pro ni nejlepší. Dokáže pak lépe rozeznat nástup a průběh vyvrcholení. Získá potřebné zkušenosti o tom, jak dlouhé dráždění potřebuje, než dojde k orgasmu. Naučí se vzrušení a orgasmus naplno prožívat a ví, jak na něj reaguje celé její tělo.

Párová masturbace

Bývá prováděna jako autoerotika nebo formou heterosexuální či homosexuální s partnerem nebo partnerkou. Obecně zahrnuje cunnilingus a felaci, ale také všechny ostatní způsoby sexu bez penetrace, které nevyžadují aktivní účast penisu. Bližší informace najdete v článku "Společná masturbace ve dvojici" nebo článku "Vzájemná masturbace".

V párových aktivitách má nejčastěji podobu:

 • neckingu - označuje laskání na hrudi, mazlení pouze od pasu nahoru
 • pettingu - laskání ve spodních partiích těla, hlazení nebo dotýkání se rukou či ústy partnerových erotogenních zón od pasu dolů.

Podle přístupu ji můžeme hodnotit následovně:

 • Heterosexuální masturbace rukou spočívá v tom, že žena vzrušuje rukou penis partnera a že muž laská vulvu a především klitoris partnerky, případně také její pochvu.
 • Homosexuální masturbace rukou spočívá v tom, že muž vzrušuje rukou pyj partnera. Obecně zahrnuje homosexuální masturbace rukou i felaci a také další způsoby sexuálního dráždění.
 • Lesbická masturbace rukou spočívá v tom, že žena laská vulvu a především klitoris partnerky a také její pochvu. Obecně zahrnuje homosexuální masturbace i cunnilingus a také ostatní způsoby sexuálního dráždění.

 

Je dobré vědět že:

 • Ani masturbace nemusí být vždy zakončena orgasmem.
 • Společný orgasmus obou partnerů i při masturbaci je velmi málo pravděpodobný.
 • Společný orgasmus obou partnerů nemusí být tím nejsilnějším zážitkem, neboť při orgasmu se každý soustředí především sám na sebe a unikají mu pocity partnera.
 • Masturbace je mezi muži velice rozšířená a pravidelná i v období partnerských vztahů.
 • Ženy, které před svatbou masturbují, nemají kvůli masturbaci v manželství problémy s dosažením orgasmu a ani necítí menší uspokojení.
 • Masturbace není návyková a nebrání v prožívání orgasmu při souloži. Mužské ani ženské tělo si nezvykne na orgasmus výhradně při masturbaci. Naopak, přínosem je, že muž nebo žena vědí, že orgasmus jsou schopni prožít a že je jen otázkou času a snahy jej dosáhnout i při milování.
 • Má-li muž nebo žena možnost sexuálního styku, dá souloži přednost před masturbací.
 • Sexuální spokojenost masturbujících žen bývá v manželství dokonce vyšší.
 • Ženy, které díky masturbaci lépe poznají potřeby svého těla, se většinou nebojí a nestydí pomoci si při souloži k orgasmu doplňkovou masturbací.
 • Masturbující ženy se v případě, že orgasmus neprožijí při souloži, většinou nestydí dosáhnout orgasmu samy masturbací před partnerem.
 • Více jak 60% žen někdy masturbovalo, kolem 20% z nich bylo schopno dosáhnout vícenásobný orgasmus.

Pokud někdo tvrdí, že masturbace narušuje vztahy nebo není vhodná, měl by vědět že:

 • Masturbace není deviace.
 • Sexuální praktiky považované za deviace, nevěra i mimomanželský sex jsou mnohem více časté, než se obecně připouští.
 • Až 80 % dospělých lidí žije v nějakém rozporu se zvykovým společenským kodexem. Masturbace však za toto číslo nemůže...
 • V některých zemích, a to i evropských, je masturbace veřejně doporučována jako zdravá i jako prevence pohlavních chorob adolescentů a předcházení nežádoucího těhotenství u nedospělých dívek. Britská vláda od roku 1999 propaguje, aby se mladí lidé masturbaci oddávali preventivně alespoň jednou denně. Cílem je snížit jejich sexuální napětí a posunout období zahájení partnerského sexuálního života do doby větší duševní zralosti.

 

A na závěr znovu  připomínám, že poučení dětí o masturbaci, je pro jejich zdravý rozvoj a budoucí sexuální život nesmírně významnou informací.

 

Poznámka:

Pokud je masturbace prováděna na veřejnosti, může být projevem sexuální úchylky nazývané exhibicionismus.

 

Na zamyšlení:

"Fuj - skupinový sex", rozčílil se onanista, když spatřil objímající se dvojici.
(Gabriel Laub)

Nezavrhuji masturbaci - je to sex s někým, koho miluji.
(Woody Allen)

Pro zasmání:

Nový primář se prochází po svém oddělení a za ním cupitá vrchní sestra.
Nahlédne do jednoho pokoje, a tam sedí na postelích šest chlapů a onanují nad kýblem.
"Co se to tam děje sestro?" Zeptá se primář.
"Tito pacienti trpí nadměrnou tvorbou spermatu."
O kousek dál otevře druhé dveře a tam leží chlap v pyžamu na sestřičce a rozdává si to s ní.
"No to snad není pravda. Copak jsme nějaký bordel?"
"Ne, ne. Tento pacient má stejnou diagnózu, ale lepší pojišťovnu.
 

Dva neslyšící lidé se vzali. Jako novomanželé však brzy zjistili, že když zhasnou světlo, tak v ložnici nejsou schopni komunikovat. Bez světla vzájemně nevidí znakovou řeč. Nedaří se jim to nijak rozumně řešit až jednou novomanželka dostane nápad. Ráno na lísteček napíše:
"Miláčku, budeme se muset v sexu domluvit na několika jednoduchých signálech!
Pro tebe navrhuji, že když v noci dostaneš chuť na sex, tak mi rukou jednou stiskneš pravý prs. A když na sex nebudeš mít chuť, tak mi jednou stiskneš levý prs."
Manželovi se to líbí a hodnotí to jako úžasný, skvělý nápad. Svojí ženě odepíše:
"To je opravdu skvělý nápad!!!
To je jednoduché a srozumitelné!!!".
Chvíli se zamyslí a na lísteček napíše:
"Miláčku a když budeš sex chtít ty, tak mi sevřeš rukou penis a jednou zatáhneš nahoru a dolů a já tak poznám, že se chceš milovat."
Pak se znovu zamyslí a dopíše:
"A pokud se nebudeš chtít milovat, tak mi sevřeš rukou penis a zatáhneš nahoru a dolů... padesátkrát."

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)